Seven's Design

NFT Nedir?

n1ft

NFT Nedir?

Non Fungible Token ya da Değiştirilemez Token kısaca NFT nedir?

Dijital bir öğenin benzersiz olduğunu, bu nedenle başka bir şeyin yerine geçemeyeceğini onaylayan metalardır. Blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan verilerdir. NFT’lerin fotoğraf video, ses ve uygulama, dijital alt yapı gibi bir çok dosya türleri vardır. NFT’leri elde etmek herkes için mümkündür. Ancak NFT, sahibine telif hakkı vermektedir. Bunu şu örnekle açıklarsak yanlış olmaz.

Örneğin dijital ortamda ya da kağıt üzerine basılı bir çok Mona Lisa tablosu mevcut. Ancak orijinali ve sahipliği Fransa’nın başkenti olan Paris’teki Louvre Müzesi’nde. NFT bir nevi reel hayatta satın alınabilen sanat eserlerinin dijital ortamda yapılabilmesi olayı. Dijital yani kripto para birimlerinden farkı ise tıpkı reel hayatta olduğu gibi bir ürün olarak satılmasıdır. Tamamen özgün tasarımlara sahip benzersiz NFT’ler Ethereum blok zinciri geliştiricilerinin hazırladığı ERC-727C token standartlarında üretiliyor. 

NFT’leri şu an için TL, Dolar, Euro gibi para birimleriyle satın almak mümkün değil. Ancak bu FIAT para birimlerini kripto para cinsine çevirerek NFT alım satımı yapılan pazar yerlerinde (örn: opensea) yatırım yapabilirsiniz. Metaverse evreninin de hayatımıza gün geçtikçe girmesiyle NFT olarak üretilen dijital tasarımların yeri her geçen gün artacak gibi görünüyor.

NFT kapsamına giren bazı metalar şunlar.

Kart koleksiyonları, oyunlar, müzik, resim, tasarım ürünleri, video, film gibi bir çok alan NFT kapsamına girmekte. En önemli nokta bunların özgün ürünler olması.

Seven’s Design olarak NFT piyasasında da özgün tasarımlarımız ile sizinleyiz.

Opensea koleksiyonumuzu incelemek için.

https://opensea.io/sevensnftart

Paylaş

2 thoughts on “NFT Nedir?”

Yorum bırakın