Seven's Design

Logo Tasarımı

Logo Konusunda Bilinmesi Gerekenler ve Yapılan Hatalar

Samsun Logo Tasarım firmaları içerisinde uzun süredir iddialı şekilde yoluna devam eden firmamız, sizlere en iyiyi, en güzeli, en özgün ve içinize en çok sinen tasarımları sizlerle buluşturmaya devam ediyor.

Samsun Logo Tasarım firmalarından farklı olarak sizlere logo tasarım süreciyle ilgili bilmeniz gereken şeyleri anlaşılır ve sade bir anlatımla sizlere aktaracağız.

Profesyonel bir logo tasarım yaptırmak için bilinmesi gerekenler

Logo tasarımı yaptırmadan önce ne yapılmalı, nelere dikkat edilmelidir? Samsun Logo Tasarım firmaları içerisinde en güvenilir firmalar hangileridir? Profesyonel çalışan logo tasarım firması nasıl bulunur? Logo tasarım fiyatları ve fiyat aralıkları nelerdir? Logo tasarımı Dünya çapında ticari faaliyette bulunan şirketler, vakıflar, dernekler gibi tüzel kişilere ait kimliği temsilen kullanılmaktadır. Sizde aşağıda yer alan bilgilerden yararlanarak profesyonel logo tasarımı konusunda fikir edinebilir ve bu yönde daha nitelikli hareket edebilirsiniz.

Samsun Logo Tasarımı

Logonun tanımı kısaca; bir işin, organizasyonun, faaliyetin temel fikirlerini, karakterini ve değerlerini sembolize etmeye yarayan şekillerdir. Direkt olarak işi veya organizasyonu anlatabileceği gibi markanın anlamı ile de değerlendirilebilir.

Logo tasarımı için yukarıdaki iki farklı durumu örneklendirelim. Yapacağımız iş insani yardım faaliyetlerinde bulunan bir derneğe logo çalışması yapmak olsun. Bu dernek için yapılacak “logo çalışması” dernek, sivil toplum örgütleri ve uluslararası insani yardım sektöründe bulunduğundan bir dünya görseli ile temsil edilebilir. Bir diğer yandan ilgili oluşum kendi içerisinde bir anlam barındırdığından temsili dünyayı saran bir el veya kalp ile de alternatifler tasarlanabilir.

Logo tasarımı yaptırırken yapılan hatalar

Logo tasarım süreci birçok işletme tarafından doğru şekilde yapılmamaktadır. Bu konuda ucuza kaçan işletmeler hızlı, ucuz ve pratik çözümler üretmek isteyerek logo yapan firmalar yerine “logo tasarım sitesi” “freelancerlar” veya “logo tasarım programı” gibi alternatiflere yönelirler. Yatırım yaptığınız bir şirketin ya da işletmenin logosu konusunda ucuza kaçmamanız, şirket logo tasarımı ihtiyacınız olduğunda aklınıza gelmesi gereken son yöntemin bu alternatifler olduğunu söyleyebiliriz.

Bu makalemizi okuyan sizler halihazırda “ucuz logo tasarımı” mağduru gerçek kişi ya da tüzel kişi olabilirsiniz. Bize tecrübelerimiz gösterdi ki ucuz logo tasarımı yaptıran kişiler boş yere para verdiklerini, marka patenti alamadıklarını, ya da benzer görselleri kullanan bir çok şirketin olduğunu söyleyerek ucuza yaptırdıkları logolardan memnun olmadıklarını söylediler. Bu müşteriler bu süreçte gereksiz bir sürü harcamalarda bulunmuş tabiri caizse parasını çöpe atmış müşterilerdir. Profesyonel Logo tasarımını işin ehli ellere bırakmayan müşteriler paranın yanında zamanlarını da kaybetmenin verdiği memnuniyetsizliği bize iletmişlerdir. Samsun Logo Tasarım firmaları içerisinde de logo tasarım konusunda çeşitli şikayetler aldığımız firmalar oldu. Bu firmaları tabii ki paylaşmayacağız. Her ne kadar rekabet içerisinde olsak da markaları ve isimleri kötülemek etik bir durum değil.

Benzer şikayetler ve senaryolar şöyle de gelişebiliyor. Örneğin logo yaptırdığınız kişiye ulaşamıyorsunuz. Geçmiş olsun kurumsal logo tasarım firması ile çalışmadığınız için bu kişiye bir daha ulaşamayabileceksiniz. Ortada sorumlu olan kimse yok. Yaptırdığınız kişi muhtemelen bir öğrenci ya da freelancer “kendilerine tasarımcı diyen” 100 liraya logo tasarlayan insanlar. Logo tasarım ücretleri size uygun geldi muhtemelen. Ama gördünüz ki ortada logonuzdan sorumlu bir kişi ya da kurum yok. Şimdi ise ne yazık ki yapmanız gereken kurumsal logo tasarımı yapan firmaları araştırmak. Çok da uzakta değiliz bu arada. 🙂

Bir diğer şikayetlerden biri de fiyatı uygun diye yaptırılan logonun firmanızı yansıtmaması. Logo tasarım fiyatı hiçbir zaman önceliğiniz olmamalı. Çünkü marka, sürekli değişen bir olgu değildir. Bu konudaki önerimiz kurumsal logo tasarımı konusunda uygun firmayı ararken referansları incelemeniz. Firmanın önceki işleri size daha iyi fikir verecektir. Ama bu konuda da yapılan bir diğer dolandırıcılık şu. Bazı firmalar yapmadığı, üretmediği, hayali logoları yaptık diye referanslarına ekliyor. Kendilerine “Logocu” diyen bazı ajanslar hayali referanslar ile insanların gözlerini boyuyor. Bu konuda yapılan logoları da araştırmanız ve bu referansın doğru olup olmadığını teyit etmeniz. Doğru olmadığını gördüğünüz referanslardan ve eskimiş referanslardan uzak durmanızı öneririz.

Web tasarım, E-ticaret, Grafik Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi, Video Kurgu ve Montaj işleri, Dijital Reklamcılık, Marka oluşturma, Kurumsal Kimlik Tasarımı konularında iddialı olduğumuz gibi logo tasarım konusunda da oldukça iddialıyız. Samsun Logo Tasarım firmaları içerisinde iddia ediyoruz bir numarayız. Profesyonel tasarımlarımıza ve çalışmalarımıza göz atmak için Instagram hesabımızı da inceleyebilirsiniz.

Seven’s Design

Şirket logosu veya İşletme Logosu nasıl olmalı?

En güzel şirket logoları incelendiğinde karmaşıklıktan uzak, bakıldığında burada acaba ne anlatılıyor sorularının kafanızda oluşmadığı logolardadır. En güzel şirket logolarının, kurumsal kimliği en basit en net şekilde çizime döktüğünü sizler de görmüşsünüzdür.

Samsun Logo Tasarım

İnternet ortamında oldukça eleştiri alan yemeksepeti markasının eski ve yeni logolarını inceleyelim. Gördüğünüz üzere sektör yemek sektörü. Bize göre her iki logo da yeterli değil ancak logo tasarımı olarak değerlendirdiğimizde eski logonun yapılan işi daha çok yansıttığı ortada. Elinde bir tepsi taşıyan karakter sizde yemek servisi yapan bir elemanı çağrıştırıyor. Yani yapılan işi yansıtıyor. Bize göre bu çizim de oldukça yetersiz ancak yeni logoyla değerlendirildiğinde daha çok tercih edilebilir bir amblem ve logo olduğu aşikar. Yeni logo modern bir görünüme sahipmiş gibi görülse de basit bir font ile sadece type şeklinde hazırlanmış bir çalışma. Neyi anlattığı konusunda bir fikir vermiyor. Türkçe bilmeyen bir insanda neyi çağrıştırdığını düşünebilir misiniz?

İşte bu yüzden şirketinizin logo tasarımını yaptırırken oldukça dikkatli olmalı ve seçici olmalısınız. Samsun Logo tasarım firması olarak başladığımız bu yolda bölgemiz ile sınırlı kalmayıp ülke çapında birçok firmaya ya logo yaptık ya da logo oluşturma sürecinde danışman olduk. Çünkü logo; sürekli değiştirilip, çöpe atılıp, “ben beğenmedim değiştirelim” diyebileceğimiz bir olgu değil. Markanızın en önemli tanıtım aracı. Akılda kalan en önemli olgusu. Şirket logo tasarımı yapmakta olduğunuz işi en direk olarak temsil eden şekilde olmalıdır.

Samsun Logo Tasarım

Logo tasarımı için ne kadar para öderim?

Logo tasarım fiyatları firmadan firmaya değişkenlik gösterir. Asıl mesele şu ki siz ne kadarlık bir bütçe ayırdınız bu konuda? Logonun bir kerelik kullanılan bir şey olmadığını düşünürsek kaliteli bir tasarımın ortaya konulması şart. Bunun içinse referansı sağlam tasarımcılara işinizin yaptırılması gerekir. Şunu unutmayın “ucuz etin yahnisi yenmez” sözü hiç de yanlış bir söz değildir. Bu yaptırdığınız logo işinin sizi ve firmanızı temsil ettiğini, işinizin yüzü olacak bir görsel olduğunu unutmayın. Samsun Logo Tasarım firmaları içerisinde fiyat ve beklentiyi karşılama konusunda en başta olduğumuzu iddia ediyoruz.

Firmalar genellikle logo tasarım fiyatını belirlerken tasarım yapacakları firmaya göre ya da standart paketlere göre fiyatlandırma yaparlar.

Size özel tamamen özgün, el çizimi ve içinize sinen logolar için referanslarımıza göz atın ve bizimle iletişime geçin.

Samsun Logo Tasarım Firmaları, Samsun Logo Tasarım, Samsun Logo Tasarım Şirketi,

Paylaş

Yorum bırakın